Stwierdzenie, że pszenica jest szkodliwa, byłoby dużym uproszczeniem. Istnieją jednak dowody na to, że to popularne, lecz przetworzone zboże, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, sprzyjając rozwojowi takich chorób jak cukrzyca czy otyłość. Winna jest podwyższonemu poziomowi cholesterolu we krwi, stanom zapalnym, a także alergiom.
Choć pszenica ma wiele walorów odżywczych, to obecnie jest tak zmodyfikowana, że jej spożywanie niesie za sobą wiele niepożądanych skutków. Dieta bez pszenicy, może przyczynić się do redukcji masy ciała. Dzieje się to na skutek eliminacji z jelit złogów glutenu. Wykluczenie pszenicy z diety niesie także wiele innych korzyści.
Co nam daje dieta bez pszenicy?
U osób, które nie spożywają pszenicy, obserwuje się ustąpienie towarzyszących im wcześniej dolegliwości trawiennych, poprawę pamięci i koncentracji, a także wzrost sił witalnych. Efekty diety bez pszenicy są widoczne na skórze w postaci poprawy jej jędrności oraz eliminacji nieestetycznych przebarwień, krostek, wyprysków itp.
Pszenica jest jednym z podstawowych, wykluczanych z jadłospisu produktów w przypadku osób cierpiących na Hashimoto, wrzodziejące zapalenie jelita czy chorobę Crohn`a. Istnieją bowiem przesłanki do łączenia nietolerancji glutenu z chorobami autoimmunologicznymi. Wypłukiwanie nagromadzonych toksyn podczas diety wspomaga odpowiednie nawodnienie.
Podstawy diety bezglutenowej
Dieta bez pszenicy, a także jęczmienia, żyta (bezglutenowa) polega na wykluczeniu z jadłospisu m. in. białego pieczywa, białego makaronu, ciastek, kaw zbożowych, wyrobów panierowanych, piwa, zagęszczanych mąką sosów, a także niektórych przypraw. Powinno się unikać gotowych, wysoko przetworzonych potraw.
Ważne jest, by dokładnie czytać etykiety produktów, gdyż gluten dodawany jest np. do wielu wędlin czy jogurtów. Alternatywą dla przetworzonych produktów, powinny być warzywa i owoce. Przed przejściem na dietę bez pszenicy, powinno się zapoznać z jej zdrowszymi zamiennikami, by móc je włączyć do codziennego jadłospisu.
Najnowsze komentarze