Jak pokonać introwertyzm

Usposobienia pojedynczej osoby i jej charakteru nie da się często określić jednym słowem. Osobowość człowieka jest paletą różnych niuansów. Można powiedzieć o kimś, że ma cechy introwertyka, nawet jeśli ma grono przyjaciół lub wdaje się w pogawędki z sąsiadami.
Introwertyzm ma niejedno oblicze. Bywają introwertycy skrajni, którzy wybierają pracę w domu, byle tylko nie musieć spotykać się z ludźmi. Jeśli takim osobom odpowiada ich styl życia, wówczas nie mają potrzeby szukać odpowiedzi na pytanie jak pokonać introwertyzm.

 

Ludzie, którym cechy introwertyka przeszkadzają w zdobyciu odpowiedniego stanowiska w pracy lub w ogóle uzyskaniu wymarzonej pracy, chcą, aby introwertyzm przestał dominować w życiu i nie decydował o karierze.
Jeśli mamy cechy introwertyka, nie musimy być wcale nieśmiali. Kiedy ktoś przekracza nasze granice, powinniśmy zdobyć się na odwagę i zaprotestować. Wiele osób boi się otwartych konfliktów, ale według zasad psychologii, należy umieć pokazać przysłowiowe zęby. Dosłownie- ,,odważ się być groźny”.
Jeśli myślimy jak pokonać introwertyzm możemy zacząć od ćwiczeń w codziennych sytuacjach. Rozmowa ze sprzedawcą w sklepie może być dobrym początkiem. Chociaż cechy introwertyka sprawiają, że ludzie tego typu nie cierpią small talk czy rozmawiania na trywialne tematy, warto ją ćwiczyć. Rozmowa jest jedną z umiejętności, które pozwalają na dominację w społeczeństwie. Jeśli umiemy jasno i klarownie się wyrażać, a do tego argumentować i wnikliwie słuchać, nie będzie nikogo, kto mógłby pokonać nas w dyskusji.

 

Umiarkowany introwertyzm może być zaletą. Osoba powściągliwa i stonowana jest odbierana jako mądra i rozważna. Nie musi być tak w rzeczywistości, ale ludzie myślą często na zasadzie schematów i uprzedzeń, więc mogą nawet nie wiedzieć o naszym introwertyzmie.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jak pokonać introwertyzm. Każda osoba ma inną pulę cech i odcieni osobowości. Znajomość siebie i własnych ograniczeń są jednak podstawą, by złagodzić w sobie cechy introwertyka i zrealizować życiowe plany.

 

rezydencjaorlowicza.pl

Author: kingakasperek.pl