Jak się odżywiać jesienią?

Dużo sezonowych warzyw, więcej ciepłych potraw. Taką dietę proponują dietetycy.

Powinniśmy zadbać, żeby pojawiały się na naszych talerzach sezonowe warzywa i owoce: pomidory, papryka, dynia i jabłka. Wzmacniają naszą odporność, co jest ważne w czasie epidemii. Nasz apetyt może być większy niż miesiąc temu, ale posiłki nie powinny być większe i bardziej kaloryczne.

Potrzeba kaloryczna zależy od naszej masy ciała i aktywności fizycznej. Możemy to sobie zrekompensować jedząc ciepłe potrawy, przykładowo zupy. Lepiej jednak nie przekraczać dwóch tysięcy kalorii, których w ciągu doby potrzebowaliśmy w czasie wakacji.

Gdy temperatura spada kaloryczność posiłków nie powinna rosnąć. Należy ubierać się ciepło i odżywiać zdrowo, jeść regularnie, lecz nie zwiększając kaloryczności posiłków.

Oto witaminy, które znajdziemy w sezonowych warzywach. Pomidor zawiera np witaminy C, E, PP i K. Duży pomidor pokrywa ponad połowę zapotrzebowania organizmu na witaminę C i 25 proc. zapotrzebowania na witaminę E. Dodatkowo zawiera beta-karoten, hamuje on działanie szkodliwych wolnych rodników. Pomidory zawierają też wiele składników mineralnych takich jak magnez, wapń, miedź, brom, mangan czy kobalt.

Świetne właściwości ma też inne jesienne warzywo – papryka, która zawiera między innymi witaminy A, C, i E oraz skladniki mineralne takie jak potas i wapń. Papryka zapobiega wzdęciom i zaparciom. To dobre źródło substancji fitoaktywnych, które działają przeciwzapalnie. Imbir również ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, wspomaga organizm w walce z bakteriami i wirusami. Cynamon również działa przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicznie.

Author: kingakasperek.pl