Czym jest spowodowany ból szyi i czy powinien nas niepokoić?

Każdy z nas niejednokrotnie na pewno spotkał się z bólem szyi, najczęściej zaraz po przebudzeniu. Ból szyi jest dość popularną dolegliwością i ma wiele przyczyn o różnym podłożu.

Ból szyi – jakie są czynniki ryzyka?

Do najczęstszych czynników ryzyka można zaliczyć:

  • siedząca praca,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niewłaściwa pozycja snu,
  • stres, który powoduje napięcie mięśniowe.

Przyczyny bólu szyi?

Najczęstszą przyczyną powodującą ból szyi i karku jest przewianie. Do bólu szyi dochodzi wówczas sztywność karku i ból z tyłu głowy. Aby zmniejszyć ryzyko należy unikać przeciągów czy podróżowania z otwartą szybą samochodu.
Ból karku występuje również w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jednak wówczas występują też inne objawy, jak na przykład wysoka gorączka.
Choroba zwyrodnieniowa również powoduje ból szyi, zwłaszcza po przebudzeniu ból jest bardziej dokuczliwy.

Jakie badania wykonać?

Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, ortopedy i/lub neurochirurga, którzy po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu skierują pacjenta na badania.
Najczęstsze badanie to USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Lekarz może zlecić także wykonanie badań krwi i oznaczenie poziomu CRP, który pozwala stwierdzić czy w organizmie toczy się stan zapalny.

Leczenie bólu szyi.

W zależności od wyników badań lekarz decyduje o sposobie leczenia.
Najczęściej pacjent kierowany jest na fizjoterapię lub fizykoterapię. Bywa jednak tak, że ból spowodowany jest dysfunkcją kręgosłupa i w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.
Ból o łagodnym podłożu najczęściej mija po zastosowaniu okładów lub zniwelowaniu napięcia związanego ze stresem. Nie raz wystarczy seria masaży i zakup poduszki ortopedycznej i jakość życia ulega zdecydowanej poprawie.

Pamiętajmy jednak aby nie bagatelizować długotrwałego bólu, ponieważ może być oznaką poważniejszych schorzeń a nieleczony doprowadzić to pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Author: kingakasperek.pl