Jak nie ulegać presji społecznej

Każdy z nas żyje w określonych społecznościach. Należymy do grupy pracowników, mieszkańców jednego bloku czy uczniów. Normy obowiązujące w danej grupie dotyczą każdego, kto się w niej znajdzie. Wiele osób czuje różnego rodzaju naciski, jakie grupa na niego wywiera.
Presja społeczna może być ogromna. Wszystko zależy od cech indywidualnych jednostki. Często czując dyskomfort nie wiemy jak nie ulegać presji społecznej. Jednak, aby zrozumieć jaki wpływ na nasze życie mają inni, musimy najpierw przyznać, że takie zjawisko rzeczywiście ma miejsce.

 

Kiedy wszyscy wokół nas żyją w podobnym schemacie, chcąc nie chcąc dokonujemy porównań. Jeśli odstajemy od przyjętych norm, robimy wszystko by się dostosować, często na siłę i wbrew własnym przekonaniom. Jest to znak, że presja społeczna wywiera na nas duży wpływ.
Jeśli nie wiemy jak nie ulegać presji społecznej, powinniśmy zacząć od zaprzestania śledzenia innych w social mediach. Pamiętajmy, że to co widzimy na ekranie, to tylko skrawek czyjegoś życia. Tak naprawdę nie wiemy, czy ta osoba nie ma problemów w związku czy w pracy lub nie jest uzależniona od narkotyków.
Dobrym remedium na to jak nie ulegać presji społecznej jest porównywanie się, ale nie z innymi, lecz z samym sobą. Ludzie, którym presja społeczna każe dążyć do rzeczy niemożliwych są frustratami, wiecznie niezadowolonymi z własnych osiągnięć.

 

Każdy wywodzi się z domu o innym statusie materialnym, ma inne priorytety w życiu, dlatego porównanie się z bogatym aktorem czy sportowcem zazwyczaj wyjdzie na naszą niekorzyść. Należy dokonywać porównania z tym kim byliśmy dwa, trzy lata temu. Dzięki temu możliwe będzie ocenienie realnego rozwoju i własnych potrzeb.
Jeśli nigdy nie zdamy sobie sprawy z tego, że presja społeczna niszczy nam życie, zdrowie i drenuje kieszeni, możemy doprowadzić się do depresji.
Gdy czujemy wypalenie i rozgoryczenie, możemy udać się do psychologa. Specjalista pomoże nam uporać się z zagadnieniem, jak nie ulegać presji społecznej. Świadomość własnych ograniczeń da nam upragniony spokój i przywróci równowagę w życiu.

 

scirocco-club.pl

Author: kingakasperek.pl