Jakie materiały stomatologiczne są niezbędne w gabinecie?

Gabinety stomatologiczne muszą być codziennie perfekcyjnie przygotowane do pracy, i nie może w nich dojść do sytuacji, w której zabrakłoby jakiegokolwiek materiału. Odpowiedzialność za kompletowanie materiałów stomatologicznych spoczywa na osobie składającej zamówienie, więc powinna ona doskonale orientować się w tym, co na wyposażeniu gabinetu koniecznie musi być.

Środki do dezynfekcji

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym musi być nieskazitelnie czysto – zarówno w obrębie narzędzi, jak i każdej strefy, przez którą przechodzą pacjenci. To bardzo ważne, ponieważ w gabinecie istnieje duże ryzyko zakażenia się drobnoustrojami – pacjentów obsługuje się w kontakcie z ich płynami ustrojowymi. Środki do dezynfekcji stosowane w gabinetach muszą mieć różną postać, stężenie i skład, w zależności do tego, gdzie będą stosowane. To zarówno środki bardziej agresywne do czyszczenia różnych powierzchni, jak i delikatniejsze do stosowania bezpośredni w jamie ustnej. Są również środki, którymi dentysta i pacjent odkażają sobie dłonie, ze składem innym niż te do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych.

Pozostałe materiały stomatologiczne

Oprócz tego w gabinetach wykorzystywane są materiały stomatologiczne takie jak rękawice jednorazowe lateksowe i nitrylowe, fartuchy, śliniaczki jednorazowe, gazy, tampony, maseczki, przyłbice i wiele innych środków ochrony osobistej. Służą one przede wszystkim zabezpieczeniu pacjenta przed przenoszeniem zarazków z innych pacjentów oraz samego stomatologa. To bardzo ważne, aby je stosować każdego dnia i bezwzględnie zmieniać przy każdym pacjencie, nawet tym zdrowy,, niewykazującym żadnych potencjalnych objawów chorobotwórczych. Do tych zasad stosują się wszystkie gabinety stomatologiczne, dlatego też w ich magazynach musi się znajdować odpowiednia ilość tych wszystkich środków zapewniających bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Jest to o tyle istotne, że oprócz obowiązkowej dezynfekcji powierzchni, sprzętów oraz dłoni, należy dodatkowo zastosować środki ograniczające rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Author: kingakasperek.pl