Dieta jarska u dzieci

Diety takie jak wegetariańska czy wegańska zdobywają coraz szersze uznanie w naszym kraju. Z każdym rokiem przybywa osób, które rezygnują z jedzenia mięsa. Jeszcze więcej osób deklaruje, że stara się ograniczać mięso w swej codziennej diecie. Jakie są tego powody? Jeszcze kilka lat temu niejedzenie mięsa kojarzyło się przede wszystkim z religią – katolicy poszczą w każdy piątek i w okresie niektórych świąt. Obecnie coraz więcej osób decyduje się nie jeść mięsa przede wszystkim z innych pobudek takich jak ekologiczne (walka z zanieczyszczeniem środowiska) czy moralne (powstrzymanie się od zabijania zwierząt i walka o ich prawa). Są również osoby twierdzące, że mięso im nie smakuje lub jest niezdrowe. Weganizm to również coraz bardziej modny styl życia. O ile w przypadku dorosłych ludzi wydaje się być świadomym wyborem o tyle w przypadku dzieci wzbudza kontrowersje. Czy małe dzieci mogą być weganami lub wegetarianami?

Wyjaśnienie pojęć

Chociaż z tymi pojęciami spotykamy się niemal codziennie, czasem nie do końca rozumiemy, co rzeczywiście one oznaczają. Również w mediach zdarza się, że są traktowane synonimicznie chociaż nie oznaczają tego samego.
Wegetarianizm to niejedzenie mięsa ale też ryb, owoców morza czy produktów takich jak smalec i żelatyna (produkty odzwierzęce, szczególnie te pochodzące z uboju). Weganizm to unikanie wszystkich produktów pochodzących od zwierząt a więc również jajek, mleka, nabiału czy miodu. Weganizm jest bardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu i zakłada również unikanie wszystkich produktów pochodzących ze zwierząt czyli futer czy ubrań z naturalnej skóry.

Dieta jarska u dzieci

Dzieciństwo to okres intensywnego rozwoju, wzrostu, poznawania świata i codziennej nauki. W tym czasie odżywianie i właściwa dieta są bardzo ważne ponieważ zapewniają dziecku energię, służą budowie kości i tkanki mięśniowej. Źle zbilansowana dieta może być źródłem licznych chorób, problemów ze zdrowiem, wolniejszego rozwoju czy niedożywienia. Jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu dziecko ma diecie wegańskiej czy wegetariańskiej wzbudzałoby liczne kontrowersje i presję ze strony otoczenia. Również dziś choć weganizm jest rozpowszechnionym stylem życia, często uważa się, że dzieci powinny jeść wszystko. Eksperci uważają jednak, że dziecko może być na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej jednak jego dieta musi być odpowiednio dopasowana a posiłki zbilansowane. Należy zapewnić dziecku właściwe ilości białka, tłuszczów i innych ważnych składników odżywczych chociaż nie muszą one pochodzić od zwierząt. Warto także zadbać o to aby posiłki były urozmaicone, kolorowe i atrakcyjnie podane bo to zwiększa apetyt dziecka.

 

Author: kingakasperek.pl