Co jest lepsze cesarka czy poród naturalny?

Nie od dzisiaj kobiety zachodzą w ciążę. Jednak większość z nich ma różnego rodzaju obawy związane z ciążą. Martwią się wszystkim, czy to początkiem ciąży, rozwojem dziecka czy będzie zdrowe czy nawet porodem. Oczywiście nie ma reguły na to w jakim wieku kobieta ma obawy. Zdarza się, że młode kobiety podchodzą do tego tematu spokojnie, a starsze mimo że już posiadają dzieci mają pełno obaw. Wiadomo, iż każdy poród jest inny. Jedne decydują się rodzić sposobem naturalnym a inne wolą cesarkę. Wszystko dlatego, że bolą się bólu. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czy warto wybrać cesarkę czy poród naturalny.

Wady i zalety cesarskiego cięcia

Warto wspomnieć, że jest to powszechnie dość kontrowersyjna metoda. A wszystko dlatego, że kobiety obawiają się bólu. Jest to zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest pod znieczuleniem. Zabieg ten polega przede wszystkim na rozcięciu powłok brzusznych kobiety w celu wyjęcia dziecka. Jeśli mówimy o zaletach cesarki to na pewno takimi najważniejszymi jest brak bólu porodowego i brak stresu. Kobiety po takim zabiegu nie narzekają między innymi na problemy z oddawaniem moczu, czy bolesnością stref intymnych. Kobiety wybierając taką metodą mogą często zaplanować poród. ;Niestety jak wszędzie, również przy tym istnieją wady. Główną wadą jaka może wystąpić jest uszkodzenie pęcherza moczowego lub innych narządów jamy brzusznej. Kolejną jest powstawanie zrostów wewnątrzbrzusznych, które mogą być przyczyną przewlekłych bólów brzucha. Możliwe są także komplikacje podczas kolejnej ciąży oraz szereg innych powikłań związanych ze znieczuleniem. Najgorszą wadą jest duże ryzyko zgonu okołoporodowego z powodu krwotoku lub zakażeń.

Wady i zalety porodu naturalnego

Jeśli chodzi o poród naturalny to dużo kobiet się na niego decyduje, ponieważ mogą odczuć specjalną więź ze swoim dzieckiem. Ponadto przeważnie każda kobieta tuż po porodzie dostaje dziecko w ramiona. Nie ma blizny na macicy. Ponadto dziecko rodzi się gdy jest gotowe. Jest też kilka wad. Do największych możemy zaliczyć przede wszystkim: kilka lub kilkanaście godzin ciężkiego fizycznego wysiłku. Kobieta też odczuwa bardzo bolesne skurcze. Istnieje także duże ryzyko uszkodzenia pochwy i krocza.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, że zarówno poród naturalny jak i poprzez cesarskie cięcie ma swoje plusy i minusy. Warto przed porodem pomyśleć czego chcemy i czy na przykład nie lepiej wybrać cesarskie cięcie jeśli mamy obawy. Pamiętajmy, że taki zabieg wykonywany jest przede wszystkim, gdy istnieje prawdopodobieństwo uszkodzeń, albo po prostu dziecko się źle ułożyło i nie damy rady urodzić siłami natury. Dlatego to jaką metodę wybierzemy czy Cesarka czy poród naturalny zależy tylko od nas.

Author: kingakasperek.pl