Opatrunki na odleżyny – jaki będzie najlepszy?

Najlepszym opatrunkiem na odleżyny jest specjalny opatrunek ochronny, który zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się odleżyn oraz zmniejsza ryzyko infekcji. Opatrunki te powinny być wykonane z miękkich, elastycznych materiałów, takich jak bawełna, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Mogą one być stosowane i zmieniane codziennie lub kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. 

Czym powinien się wyróżniać opatrunek na odleżyny?

Opatrunek na odleżynę powinien być wystarczająco miękki, aby nie powodować podrażnień, ale jednocześnie wystarczająco sztywny, aby zapewnić odpowiednią ochronę. Powinien być wykonany z materiałów, które są przepuszczalne dla powietrza, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Musi również mieć odpowiednią grubość, co zapobiegnie wystąpieniu odleżyn.

Pacjent, który choruje na odleżyny powinien spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie. Istotne jest tutaj, aby spełniały one zapotrzebowanie kaloryczne. Oczywiście najlepiej, aby było podawane o stałych porach. Warto zaznaczyć, że niektóre odleżyny będą wymagały nieco innego podejścia. Właśnie dlatego kluczowym jest uzyskanie diagnozy przed zakupem odpowiedniego opatrunku. Podczas samego procesu zakupu należy zwrócić uwagę na dedykację danych plastrów lub opatrunków. Jeśli są one przeznaczone do posiadanego stanu patologicznego będą stanowiły dobry wybór.

Leczenie odleżyn – jak wspomagać proces leczenia?

Przed podejmowaniem wszelkich działań profilaktycznych należy udać się do lekarza specjalisty, aby uzyskać diagnozę. Odleżyny są poważnym problemem medycznym, które jeśli nie będą leczone mogą prowadzić do pogorszenia stanu pacjenta. Jeśli osoba chora decyduje się na samodzielne leczenie bez konsultacji ze specjalistą może również pogorszyć swój stan. Więcej informacji na temat leczenia odleżyn można znaleźć na stronie- www.chlonne24.pl. Przykłady dobrych praktyk w leczeniu odleżyn:

  • Unikanie długotrwałego leżenia lub siedzenia w jednej pozycji.
  • Stosowanie dostosowanego materaca albo poduszek w celu wsparcia ciała.
  • Regularna zmiana pozycji oraz przesuwanie ciała, aby uniknąć powstawania odleżyn.
  • Stosowanie odpowiednich technik masażu, pielęgnacji skóry, aby zmniejszyć ból i stany zapalne. 
  • Picie wystarczająco dużo wody i unikanie nadmiernego spożywania alkoholu.
  • Stosowanie specjalnych preparatów do smarowania skóry, aby zmniejszyć suchość lub podrażnienia.
  • Unikanie noszenia ubrań z grubych i sztywnych materiałów, które mogą uciskać skórę.
  • Stosowanie odpowiednich produktów przeciwodleżynowych w celu wsparcia leczenia.
  • Częste spacery i ćwiczenia, aby zwiększyć ruch i zmniejszyć ból.
  • Unikanie środków przeciwbólowych, które mogą wpływać na krążenie krwi.
  • Można również skorzystać z profesjonalnych opatrunków- plastry na odleżyny na kości ogonowej albo opatrunki na odleżyny na pośladkach.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę?

Poza farmakologicznym leczeniem odleżyn konieczne okazać mogą się produkty takie jak- plaster na odleżyny albo opatrunek na odleżynę. W przypadku pacjentów, którzy borykają się z odleżynami dotyczącymi kości ogonowej albo pośladków powinni także stosować specjalne poduszki albo dedykowaną bieliznę. Potwierdzone działanie redukujące odleżyny posiada odpowiednia dieta. Nie oznacza to jednak, że pacjent powinien jeść mniej tylko przejść na określony plan żywieniowy, który będzie w pełni pokrywał jego zapotrzebowanie energetyczne.

Poza odpowiednią ilością kilokalorii pokarm musi być zasobny w określone mikro i makroskładniki. Przykładem mogą być nienasycone kwasy tłuszczowe, białko albo żelazo. Co więcej dieta powinna być zbilansowana, tak aby dostarczyć pacjentowi odpowiednią ilość witamin. Głównie należy zwrócić uwagę na witaminę C i A.

Author: kingakasperek.pl