Błonnik – wszystko o naturalnym oczyszczaniu organizmu

Będąc na diecie oczyszczającej ważne jest, aby zapewnić organizmowi potrzebnych składników odżywczych, jednocześnie unikając ciężkostrawnych potraw. Dietetycy zalecają wprowadzenie do swojej diety produkty bogate w błonnik. Ten składnik świetnie wspomaga pracę naszych jelit, szczególnie jeśli w najbliższym czasie planujemy wypróbować naturalne sposoby na oczyszczanie organizmu.

Czym jest błonnik?

Błonnik utrzymuje w dobrym stanie mikroflorę jelitową. Sprzyja prawidłowej pracy jelit, nasilając ich perystaltykę, czyli ruchy umożliwiające przesuwanie się pokarmów. Zawierają go głównie produkty zbożowe. Składnik ten dba nie tylko o nasze jelita. Sprzyja również wydzielaniu soków trawiennych wydzielaniu soków trawiennych i regulowanie kwasu solnego w żołądku

Rodzaje błonnika – gdzie go znaleźć?

Popularne źródła błonnika to razowe żytnie pieczywo, pieczywo z ziarnami, płatki, a także suszone owoce i orzechy. Możemy wyróżnić błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Te nierozpuszczalny znajdziemy w nasionach, otrębach, orzechach, cukinii, selerze, brokułach, kapuście, pomidorach, marchwi, winogronach, a nawet w brązowym ryżu. Błonnik rozpuszczalny w wodzie wychwytuje jony metali ciężkich. Występuje w płatkach owsianych, jabłkach, soczewicy, otrębach, truskawkach, marchwi, orzechach, fasoli czy pomarańczach.

Błonnik sposobem na problemy jelitowe

Częstym problemem z jelitami są zalegające w nich złogi. Najczęstszymi przyczynami złogów jelitowych są: zła dieta, niedostateczna ilość ruchu, zbyt mało wypijanej codziennie wody, ciężkostrawna, wysoko przetworzona dieta i nadmierna ilość cukru w posiłkach. Błonnik pomaga w usuwaniu złogów jelitowych. Sposobami na złogi jelitowe, oprócz wprowadzenia większej ilości produktów z błonnikiem jest uprawianie sportu oraz regularne posiłki.

Tak jak z dietą oczyszczającą, która niesie pewne ryzyko niedoborów, również z samym błonnikiem nie powinniśmy przesadzać. Zbyt duża ilość błonnika może powodować biegunki i upośledzać wchłanianie mikroskładników do organizmu.

Author: kingakasperek.pl